INFORMÁCIE A TIPY » BUĎTE PRIPRAVNENÝ NA ZIMU

Buďte pripravení na zimnú jazdu

Buďte pripravení na zimnú jazdu
Zatiaľ čo sa s celou svojou rodinou tešíte na prvú snehovú nádielku, treba pamätať aj na odvrátenú tvár zimy. Tá sa v Európe prejavuje predovšetkým extrémnym počasím. V takých situáciách je príroda nepredvídateľná a podmienky počas jazdy sa môžu meniť z minúty na minútu. Čo všetko je nevyhnutné urobiť pre to, aby ste boli v bezpečí aj pri jazde v zimných podmienkach?

Dážď, mráz, sneh a ľad menia vozovku na klzisko, na ktorom sa môže stať čokoľvek. Ak je však vaše vozidlo správne pripravené a vy prispôsobíte svoju jazdu klimatickým podmienkam, môžete sa spoľahnúť na vyššiu bezpečnosť aj v nepriaznivých situáciách. V okamihu, keď prídu prvé mrazy, pripravte svoje vozidlo aj seba na zimnú jazdu

Prezujte svoje pneumatiky

Zimné pneumatiky zaručujú v chladnom počasí lepšiu priľnavosť, väčšiu stabilitu počas jazdy a kratšiu brzdnú dráhu, preto je ich montáž v zimnom období zárukou vyššej jazdnej bezpečnosti. V niektorých krajinách je montáž zimných pneumatík povinná, preto sa vždy pred cestovaním po iných európskych krajinách presvedčte, že šoférujete v súlade s miestnymi zákonmi. Vždy treba montovať zimné pneumatiky na všetky 4 pozície na vozidle, pretože jazda s dvomi zimnými pneumatikami môže viesť k nestabilným jazdným reakciám.

Urobte základnú kontrolu

Nádrž ostrekovačov by mala byť plná nemrznúcej kvapaliny, batéria nabitá a motorový olej v zodpovedajúcom množstve a kvalite. Rozmrazovač predného a zadného okna, ako aj vyhrievací systém musia byť plne funkčné. Ubezpečte sa, že sú vaše stierače aj svetlá v dobrom prevádzkovom stave. Pri znižovaní okolitej teploty klesá aj tlak hustenia vašich pneumatík, preto ich treba v zime minimálne raz mesačne kontrolovať a v prípade potreby upraviť jeho aktuálnu hodnotu. Ak máte akékoľvek pochybnosti, dajte si vždy svoje vozidlo skontrolovať odborníkom.

Pripravte sa na mimoriadne situácie

Ubezpečte sa, že vaše vozidlo obsahuje zimné vybavenie, ako je lekárnička, rezervná pneumatika nahustená na odporúčaný tlak hustenia, jedlo, voda, deka a teplé oblečenie. V situáciách, keď uviaznete na mrazivej ceste, svoje starostlivo zvolené vybavenie iste oceníte.

Naplánujte si svoju cestu

Predpovede počasia a dopravné informácie vám môžu pomôcť vyhnúť sa nebezpečným situáciám a zároveň ušetriť váš cestovný čas. Buďte stále v obraze a vyhnite sa tým napríklad prudkému brzdeniu na klzkej vozovke.

Očistite si vozidlo

Pred každou jazdou odstráňte z vozidla všetok sneh a ľad. Sneh na vozidle sa môže v priebehu jazdy uvoľniť a obmedziť vašu viditeľnosť, ako aj viditeľnosť ostatných vodičov. Od snehu a ľadu sa musia dôkladne očistiť predovšetkým svetlá, okná a zrkadlá.

Jazdite bezpečne

V zlom počasí znížte svoju rýchlosť jazdy, počítajte s predĺženou brzdnou vzdialenosťou a vyhnite sa prudkému zrýchľovaniu a brzdeniu. Pri nízkej viditeľnosti použite tlmená svetlá. Zimné pneumatiky zvyšujú vašu bezpečnosť a dôveru, preto si vždy vyberte značku, ktorá vám zaručí nielen dlhú kilometrovú životnosť, ale aj vynikajúce brzdné vlastnosti.
NjZlN